Restoran Duvar Kağıdı Dekorasyonu

Kategori:Restoran Dekorasyon
Yorumlar
Yorum Ekle

Restoran iç dekorasyonunda duvar kağıdı uygulamasına sık rastlandığını söylemek mümkün. Son yıllarda yaratıcı tasarımların giderek yaygınlaşmasıyla farklı tarzlardaki restoranlar için de ortaya pek çok seçenek çıkmış oldu. Klasik desenleri daha çok geleneksel Türk mutfağını servis eden ya da tarihi bir yapıda hizmet veren restoranlar kullanıyor. Modern tasarımlı iç dekorasyona sahip restoranlar ise kendi tarzlarını yansıtacak modellere yöneliyorlar.

Bu ilk paragraftan da anlaşılacağı gibi bir restoran için duvar kağıdı seçerken restoran için belirlenen dekorasyon tarzını ve temayı mutlaka göz önünde bulundurmak gerekiyor. Örnek olarak Osmanlı yemeklerinin servis edileceği ve o dönemi tema olarak seçmiş bir restoranı ele alalım. Geometrik desenler yerine Osmanlı motiflerini andıran bir duvar kağıdı seçimi yapılması dekorasyona daha uyumlu olacaktır.

Eğer geniş ve ferah bir restoran söz konusuysa, koyu renkleri ve cesur desenleri mekanda kullanmak mümkündür. Küçük restoranlarda ise daha sade, belli belirsiz ya da seyrek desenli duvar kağıtları tercih edilebilir. Koyu renk ve sık desenli duvar kağıtları küçük bir mekanın daha da ufak algılanmasına neden olabilir.

Restoran için duvar kağıdı rengine karar verirken, restoranın aydınlatma sistemi de hesaba katılmalıdır. Eğer restoran gün ışığı alıyorsa, koyu ve parlak renkleri kullanmakta bir sakınca olmaz. Ancak eğer karanlık bir mekansa ve loş bir ışıklandırması varsa, koyu renkler restoranın küçük ve iç karartıcı algılanmasına neden olabilir. Eğer özellikle karanlık bir ortam oluşturulmak istenmiyorsa, az ışıklı mekanlara koyu renk duvar kağıdı uygulanmamalıdır.

Siyah ve beyazı ağırlıklı olarak kullanan bu restorandaki duvar kağıdı restoranın dekorasyon renklerine uygun olarak yine siyah beyaz seçilmiş. Duvar kağıdı seçerken restorandaki mobilyaların ve aksesuarların rengi de düşünülmelidir. Mekandaki her öğenin birbirini tamamlaması önemlidir. Masa örtülerinizi de bu tabloda hesaba katmayı unutmayın.

Bütün duvarları duvar kağıdı ile kaplatmak yerine duvarlardan birinde cesur bir deseni kullanabilirsiniz. Yukarıda oldukça farklı ve çarpıcı bir duvar kağıdı örneği görüyorsunuz. Diğer öğelerin sade ve desensiz seçilmiş olması dikkate değer bir ayrıntı.

Kırmızı oldukça iddialı bir renktir ve pek çok ilginç tasarıma zemin oluşturur. Romantik ya da tutku dolu bir atmosfer için kırmızı ilk akla gelen seçenektir. Kırmızı bir duvar kağıdıyla bir restorana sıcak ve lüks bir hava katmak mümkündür. Siyah, beyaz ve altın rengi ile bu etki artırılabilir.Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>