Doğru Vitrin Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kategori:Vitrin Dekorasyon
Yorumlar
Yorum Ekle

Mağaza vitrinleri, müşterilerinizi etkilemek ve onlara firma hakkında bir fikir sunmak için bir şanstır. Vitrin, müşterileri içeri çekebilir ya da onların geçip gitmesine neden olabilir.

Dış görünüşe aldanmamak gerektiğini çok sık tekrarlasak da bir mağaza söz konusu olduğunda, vitrin mağaza hakkında pek çok şey söyler diyebiliriz. Vitrinleri 3 boyutlu birer ilan panosu gibi düşünün. Seçkin, eğlenceli, trendy ya da klasik bir mağaza mısınız? Bu panoda mağazanızla ilgili anlatmak istediğiniz pek çok şey yer alabilir.

İşte doğru vitrin tasarımı için işinize yarayabilecek 10 ipucu:

1-Vitrini ağzına kadar doldurmayın. Dağınık bir vitrin göze daha az çekici gelir. Üstelik ürünler kalabalığın içinde kaybolur, müşteri neye bakacağını bilemez. Belki de bir müşterinin aradığı ürün vitrinde vardır ama bunu göremeden, dükkanı pas geçebilir.

2- Sattığınız ürünü vitrinde odak noktası haline getirin. Bazı reklamlar vardır. Reklamı herkes hatırlar ama reklamın neyi tanıttığını bilmez. Bu hataya düşmeyin. Vitrinin ilginç bir tasarıma sahip olması iyidir ama mağazada ne satıldığı da kolayca anlaşılmalıdır.

3- Vitrinde iyi ışıklandırma önemlidir. ‘Işıl ışıl vitrin’ sözünü ne çok duyarız, öyle değil mi? Vitrinde öne çıkmasını istediğiniz ürünler için ek aydınlatma sistemleri kullanabilirsiniz.

4- Piramit ya da kümeleme yöntemlerini kullanın. Vitrine yerleştireceğiniz ürünleri farklı yüksekliklerde ve farklı yoğunlukta dizerek vitrinin göze daha çekici gelmesini sağlayabilirsiniz.

5- Mankenlerle eğlenin. Vitrin mankenlerini her zamanki gibi ‘hazır ol’ duruşuyla vitrine dizmek yerine yaratıcı pozları tercih ederseniz, mağaza önünden geçen hemen herkesi vitrine baktırabilirsiniz.

6- Yaratıcı olmaktan korkmayın. Farklı örneklere bakarak sizin mağazanız için uygun olup olmadığını, kendi mağzanız için neleri uygulayabileceğinizi her zaman tartın.

7- Vitrin temanızı aklınızdan çıkarmayın. Yılbaşı, anneler günü ya da yeniz sezon için vitrin yapıyorsanız, vitrini düzenlerken konudan sapmamaya çalışın.

8- Eğer mağazanız araba yoluna yakınsa, sürücülerin dikkatini çekebilmek için vitrin düzenlemesini geniş ölçekli ve canlı renklerde yapmaya çalışın. Uzak bir mesafeden fark edilir olmasını hedefleyin.

9- Fon kullanmak daha etkili bir tasarım sağlayabilir. Vitrini mağazadan ayıran ve vitrin tasarımınız için de bir arka fon oluşturacak, fon perdeleri kullanın. Vitrin daha çarpıcı görünecektir.

10- Vitrindeki ürünlerin mağazada bulunduğundan emin olun. Müşteriler içeri girip vitrindeki bir ürünü sorduklarında, onu görebilmeli ve satın alabilmeliler. Bunun tersi mağazayı güvenilmez kılar. ‘İçeride bir şey yok’ sözünü duymak istemezsiniz.Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>